Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2013Kategoriler: Haberler

Benim hobim biraz farklı: “Tecrübelerimi ve geleceğe yönelik öngörülerimi  yazı yazarak, konferanslar vererek veya konuşmalar yaparak insanları eğitmek, onların  yaşamını kolaylaştıracak şeyler düşünmek ve tasarlamak.” Durum böyle olunca 2000’li yılların başında (2004’de şirket gibi olunca Teknoloji Holding’e aktardım) başında
Alphan Manas Design Studio’yu (AMDS) kurdum. Burada öncelikle Kerem Güvenç ve Murat Armağan ile 20’ye yakın ürün patentledik. Ama en büyük çalışmamız “Deniz Taksi” oldu. Çünkü o günkü ihtiyaca cevap veriyordu.

Öte yandan en büyük çalışmamızın biz bile farkında değildik. Çünkü “2 Parçalı Araba” konusunda inanılmaz zaman harcadık (bu konudaki ilk yazım: https://www.alphanmanas.com/?p=344). Hatta 2 tane de tasarım çalışması yaptık. Bunlardan bir tanesini bizimle beraber çalışan ve şimdi Avustralya’da yaşayan sevgili Gökçer Alp Peugeot’un tasarım yarışmasına soktu (soldaki resim). Ayrıca 2003 yılında
T-Porter diye gene 2 parçalı bir araba tasarımı yaptık (sağdaki resim).

Bu konuya çok zaman harcadım. 2005’de Estee Lauder’in sahibi Ronald Lauder ile beraber Hidrojenli Araba üretmek için Amerikada 3-4 firmayı satın almak için gezdim, Pininfarina ile tasarım konusunda toplantı yaptım. Demek ki zamanlama yanlıştı. Ama artık zamanın yaklaştığını düşünüyorum. Gene israrla söylüyorum, arabalar ileride 2 parçalı olacak. Bu hem tasarım özgürlüğünü hem de üretim (3D Printing ile üst gövdeyi basacağımızı da hatırlatırım) özgürlüğünü ortaya koyacak. En önemli bölümü “ŞASİ+MOTOR+PİL ÜNİTESİ” olacak. Bu konuda sevgili Önder Yol ile ortağı Derindere Otomotiv önemli 3 parça’dan 2’sini çözdüler: http://www.dunya.com/derinderenin-elektriklisi-120-bin-tlden-yola-cikti-180646h.htm Hatta dünyadaki birçok firmanın önündeler. Şimdi bizde ortağım Zamier Ahmed ile Şasi üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmaya sevgili Murat Günak ’ın tasarımı da eklenirse ve tabii ki Türkiye, içten yanmalı motor inadından vazgeçerse, çok farklı bir şekilde dünyada adını duyuracak.

MIA Electric (Heuliez), Think ve SAAB denemeleri sonrası gene vazgeçmedim. Artık tutku ve inadıma kendim bile inanamıyorum.

Bültene katılın.