Kategoriler
Girişimcilik

Küçük (Ev Aletleri) Düşünmek

Dün okuduğum Samsung’un “Elektronik Lens” üzerindeki çalışmaları, uzun zamandır yazmak istediğim konu hakkında bana biraz daha inceleme fırsatı yarattı. Samsung ile Arçelik karşılaştırmasından yola çıkacağım.

Byung-Chull Lee, Samsung’u 1938 yılında kurmuş. Şirketin ilk işi Çin’e kurutulmuş Kore balığı, sebze ve meyve satmakmış. Şirket 10. yıla varmadan şirket kendi fabrikasını kurmuş ve uluslararası boyutta bir şirkete ulaşmış. Sanayiye geçiş 1951 yılında gerçekleşmiş. O yıllarda Güney Kore nüfusu yaklaşık 21 milyon’muş.

Koç Holding’in geçmişi ise 1920’lere dayanıyor. Kurucusu Vehbi Koç 1920’lerde Ankara’da ticaret yaparak başlamış ve 1950’lerde sanayi alanına girmiş. O yıllarda Türkiye nüfusu, Güney Kore ile yaklaşık olarak aynıymış.

Sonuç olarak Samsung ve Koç Holding (bugünkü adıyla) 1950’lerin başında sanayiye geçiş yapmışlar ve bağlı oldukları ülkeler de aynı nüfusa sahipmiş.

Samsung PC

Samsung 1980’lerde ABD’deki teknolojik gelişimi görmüş ve (Arçelik’in o yıllardaki odak alanı dışında olan) yukarıdaki PC üretimine başlamış. Bugüne geldiğimizde, her 2 şirketin amiral gemilerinin son 10 yılki performansları ile karşılaştırarak istiyorum:

2002 yılı:
– Samsung: 44.6 milyar USD ciro (5.9 milyar USD kâr)
– Arçelik: 1.4 milyar USD ciro (38 milyon USD kâr)

2012:
– Samsung: 232 milyar USD ciro (33.6 milyar USD kâr)
– Arçelik: 5.8 milyar USD ciro (306 milyon USD kâr)

Her iki grubun gelecek 10 yıldaki planlarına da bakalım.

KOC Holding Hedef

KOÇ Holding’in BİST (Borsa İstanbul)’de 15 şirketi var. Bu şirketler BİST’teki şirketlerin toplam değerinin %15’ini oluşturuyor. Koç Holding CEO’su Turgay Durak, bu yıl başında verdiği bir röportajda önem verdikleri 3 önemli sektöre değinmiş: Temiz Su Kaynakları, Yaşlı Ekonomisi ve Tarım. Yani Türkiye’nin 2023 Vizyonuna Koç Holding bu alanlarda söz sahibi olarak destek olacak.

Samsung Hedef

Samsung’un 2020 yılı hedeflerindeki çalışma alanları: Solar Panel, LED, Elektrikli Araba Pili, Biyo-teknoloji, Tıbbi Cihazlar. Tıbbi cihazlar yazımın başında bahsettiğim gibi zaten bugünkü yazımın ateşleyicisi. Samsung şu anda Elektronik Lens üzerinde çalışıyor. (Haber için Tıklayınız) Sonuçta birgün Google Gözlük’ten lense geçeceğiz ve Samsung bu konuda öncü firmalardan biri olmaya aday.

Arçelik’e 2 kez “Gelecek” konferansı verdim. Son konferansımda “Küçük Ev Aletleri” konusunda yorum yaptım: TV’de son dönem seyrettiğimiz reklamlara baktığımızda hem Arçelik, hem de Vestel strong>Küçük Ev Aletleri” konusunda reklam yapıyor. Bence artık “Küçük (Ev Aletleri) Düşünmemek” gerekiyor.

Koç Holding’in 3 önemli ismi dünyanın dev şirketlerinin danışma kurullarına getirilmiş (Haber için Tıklayınız) Bunların arasında: JP Morgan, Rolls-Royce, National Bank of Kuwait, Chase Manhattan, Allianz, Bank of America’nın (BofA) Uluslararası var. Bence Koç Holding’in kendi bünyesinde de bir Danışma Kurulu kurması, yetki ve sorumluluk vermesi gerekiyor.

Samsung 2012 yılında 33.6 milyar USD kâr yaparken, Arçelik 306 milyon USD kâr etmiş. Bu kadar yüklü para kazanan firma doğal olarak da inanılmaz Ar-Ge yatırımı yapar. 2020 yılında (bugün bile testlerde 1 GB/sn hızı yakaladığı) 5G’yi çıkardığında (Haber için Tıklayınız), Koç Holding’in Tarımla uğraşacağı gerçeği beni üzüyor.

“Küçük (Ev Aletleri) Düşünmek” için bir yanıt

[…] Geçen hafta (Türkiye İnovasyon Haftası) bugüne kadar “İnovasyon” konusunda gördüğüm en önemli organizasyondu. Bu konuda TİM’i ve Ekonomi Bakanlığı’nı kutlamak gerekiyor. Eski Bakan Kürşat Tüzmen ve sevgili Oğuz Satıcı’nın TİM’in gelişimi için gösterdiği gayretlerin meyveleri gerçekten alınmış. Ayrıca bu organizasyonun özel sektörün gayretleri ile başaramayacağı da net olarak ortaya çıktı. Konferans’ta Saffron’un Kurucu Başkanı, Marka ve Kurumsal Kimlik Danışmanı, daha önceki kitapları 18 dilde 250.000 satmış olan Wally Olins CBE konuşmasında ağırlıklı olarak Türkiye’nin marka eksikliğine değindi. Verdiği örnek ise “Samsung” du. Tabii bu örnek, organiizasyonun ana sponsorlarından biri olan Arçelik‘i az da olsa rahatsız etti. Aynı gece verilen davette Arçelik’in Satın Alma ve Tedarik’ten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk ile yanyana oturduk. Kendisine Wally Olins’in konuşmasını hatırlatıp, aynı konuda daha önce bloğumda yazmış olduğum yazıyı paylaştım. (Haber için Tıklayınız) […]