Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2013Kategoriler: Güncel

i-am-legend

“I am Legend” flminde New York’un o hazin halini gördüğümde İzmir’den bir manzara aklıma geldi: CHP’de yaygın olan “hesap sorma ideolojisi”nin anlamsız bir sonucu olan İzmir’in meşhur “Dünya Ticaret Merkezi” projesi. Yukarıdaki resim ile aşağıdaki resim arasında aslında çok fazla bir fark yok gibi. Bu manzara 11 yıldır İzmirlilerin gözü önünde.
Basmane

CHP’li eski İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Yüksel Çakmurkamu yararı ve İzmirlinin hakkını korumak” adına 2001 yılında mahkemeden çıkardığı “yürütmeyi durdurma” kararı ile bu projeyi durdurmuştu. Kendi belediye başkanlığı döneminde otel yapması amacıyla Asil Nadir’e ihalesiz olarak verdiği 5 emsalli proje kamu yararı taşırken, aynı proje gene 5 emsal’li olarak EGS-Güçbirliği Holding tarafından ihale ile alındığında nasıl kamu yararı taşımadığı ise başka bir ironi. Kendisi için, “İzmir’e benim gibi hain hazım. Bana hain dediler. Keşke benim gibi hainler daha çok olsa” söyleyebilecek kadar cesur olan Çakmur’un, belediye başkanlığı döneminde İzmir’e ne yenilikler getirdiğini pek hatırlayan yoktur.

İhaleyi aldıktan sonra 2001 krizinde 35 milyon dollar harcayan EGS-Güçbirliği Holding’i zor duruma düşüren bu proje, yakın bir dönemde tekrar başlayacak inşaat ile hayata geçecek. Peki burada yatırımcı olan ve paralarını toprağa 12 yıl önce gömen İzmirli işinsanlarının zararları nasıl karşılanacak? İşin diğer bir acı yanı ise, aynı konsorsiyumun projeyi tamamlamadan 7.5 milyon dolar harcayarak belediye için bir de otopark yapmasıdır. Yani Yüksel Çakmur’un deyimiyle bu konsorsiyum “kamu yararı” nı enayice gözetmiştir.

İzmirli bu müthiş CHP’li belediye başkanını belki o günlerde haklı bile bulmuş olabilir. Ama unutulmaması gereken bir durum vardır ki, o yıllardan sonra CHP İzmir’i hep çantada keklik olarak görmüştür.

Bültene katılın.