Kategoriler
Haberler

“Bu Ülkede Niye Yatırımcı Bulamıyoruz?” Sorusuna İyi Bir Örnek (Expandables 3 ve Mecidiyeköy Markası Motorsikletler)

522e21d125dd6e8a3f000030
TT Motor’un sahibi Tarhan Telli ile ortaklık görüşmelerine 25 Kasım 2013 tarihinde Türkiye’nin yakından tanıdığı, benim de saygı duyduğum bir gazeteci arkadaşımızla yenen yemek sonrası başlamaya karar verdik. En önemli motivasyonumuz bu görüşmeden yaklaşık 3 ay önce çeşitli yayın organlarında çıkan The Expendables 3’te Türk işi motorlar kullanılacak! haberi ve bize verilen bilgiydi. Yemek sırasında ortaklık şartları konusunda anlaştık ve İş Planı hazırlamaya başladık.

Güçlü olabilmemiz için Mecidiyeköy’deki atölye’den fabrika’ya taşınmamız gerekiyordu. Bunun için BMW ve Mercedes gibi önemli firmaların bazı modellerinin (örneğin Mercedes’in yeni S 500 modeli) metal parçalarının neredeyse tamamını Türkiye ve Almanya’da üreten bir firma ile de ortaklıkta prensip anlaşması yaptık. Sonra Doğuş Oto’nun kuruluşunda başında bulunan, Türk Otomotiv sektörünün yakından tanıdığı sevgili Orhan Ülgür’ü de Satış ve Pazarlama’dan sorumlu olacak şekilde şirkete ortaklığı konusunda prensip anlaşması yapıldı.

Yurt dışından 2 tane fon ile görüşüldü. Her 2 fon da İş Planı sonrası Finansal ve Hukuksal Değerlendirme yapmaya karar verdiler. Bunun öncesi bize gösterge tekliflerini verdiler. Biz de gerekli evrakları TT Motor’dan aldık.