Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2009Kategoriler: İş Yaşamımdan Kesitler

New York, 17 Ağustos 2009 – Önce iflas koruma programına alınan ve hemen arkasından iflas eden Eclipse Aviation’un 17 Ağustos’ta “Varlık Satışı” şeklinde gerçekleşen ihalesini Eclipse Aerospace LLC isimli bir yatırımcı grubu aldı. İşadamları Ekim Alptekin ve Alphan Manas’ın kurmuş olduğu Eclipse Global LLC, ABD’li ortakları Alfred Mann ile gerçekleşen son dakika müzakereleri sonucu ihaleye girmeyip Eclipse Aerospace’i destekleme kararı aldılar.

Brightwell Holdings BV’nin başkanı Alphan Manas “İflas etmiş bir şirketin tekrar pazara dönmesi ve kaybettiği imajı yakalaması için mutlaka arkasında güven veren yatırımcıların olması gerekiyor. Alfred Mann, Fortune 500 listesinde olan, iş hayatı tarafından çok yakından tanınan ve sevilen bir işadamı. Onun ön planda olması şirketin tekrar hayata geçmesinde sıkıntıları ortadan kaldıracak. Biz ayrıca yanımıza Türk yatırımcılar da almak istedik ve Türk iş hayatının önemli isimleri ile görüştük. Bir uçağın ABD ve Avrupa uçuş izinlerini alması için yaklaşık 8-10 yıl ve 1 Milyar USD yatırım gerekiyor. Türkiye’den gelen desteğin şahsım ve Ekim Alptekin ile sınırlı kalması ve haliyle teknolojinin Türkiye’ye gelmesinin kesinleşmemesi üzücüdür,” dedi.

İşadamı Ekim Alptekin “Hava ulaşımında devrim yaratacak bu uçağın 2007 yılında verdiği 180 uçaklık sipariş ile en büyük müsterisi Myjet’in bir Türk şirketi olması ve Amerika’da gerçekleşen bu ihalede Türk işadamlarının önemli rol oynaması Türkiye’nin havacılık konusunda yakaladığı konumun bir göstergesi. Ülkemizin bu uçağın üretim üssü olacağı henüz kesin değil ama bu hedefimizi gerçekleştirmek için biz üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Eclipse Aviation tarafından iflas edene kadar 260 adeti teslim edilen Eclipse 500 modeli, ABD ve Avrupa Birliği Sivil Havacılık otoritelerine bağlı coğrafyalarda uçuş izinlerini almıştı ve askeri eğitim uçağı olabilecek niteliklere sahip olan Eclipse 400 prototipi uçus testlerine başlamıştı. Bu nedenle şirket, Daher-Socata, Hawker Beechcraft ve Chinese Commercial Aviation Company gibi tanınmış uçak üreticilerinin yakın takibindeydi. Ancak özellikle “Friction Stir Welding” adı verilen ve ilk defa uçaklarda seri üretim yapılmasını sağlayan teknoloji için bazı ülkelere ihraç lisansı alınabileceği kesin değildi. Ayrıca ihale için belirlenen sürenin kısıtlı olması Fransız, Çin ve Rus firmaları dışında Amerikalı şirketlerin de devre dışı kalmasına neden oldu. Alphan Manas ve Ekim Alptekin’in önderliğindeki Global Eclipse LLC, ABD’den Türkiye’ye ihraç lisansı konusunu hallettiği gibi daha önce Lockheed Martin ile F-16 savaç uçağını üreten TUSAŞ ile Eclipse uçaklarının Türkiye’de üretimi konusunda da görüşmelere başlamıştı.

Alphan Manas; teknolojik boyutu olan önemli projelere imza atan Brightwell Holdings BV’nin başkanı.

Ekim Alptekin; ATH Savunma A.Ş.’nin ve Myjet Havacılık A.Ş. şirketlerinin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı.

Bültene katılın.