Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2008Kategoriler: Nostalji Köşesi

Fütürist olmamın özelliği olsa gerek artık yeni yılda olacaklarla ilgili tahminlerin de kaynağı olmaya başladım. Bir Fütürist eğer birden fazla senaryoyu göze almadan tek bir senaryo ile öngörülerde bulunursa hata yapar. “Senaryo” Fütüristlerin en önemli araçlarından biridir. Senaryolar düşünülmeyeni düşünme olgusunu içermelidir. Asıl amacı; var olan trendleri ve esas belirsizlikleri tespit edip, geleceğin resimleriyle birleştirmektir. Öngörü; bilgileri ve trendleri ayrıştırma tekniğine dayanır. Öngörünün amacı ise gelecek olaylar hakkında olabilecek en iyi kararları almaya yardımcı olmaktır.

2004 yılında enerji konusunda kötü senaryoları benimsemeye başlamıştım. Çünkü Dünya’da iyi bir büyüme trendi vardı, petrol üreten ülkelerde politik belirsizlikler artmıştı. Ve sonunda olan oldu.

Mart 2004’te bir İstanbul-Ankara uçak yolculuğumda şu an Halep Başkonsolusumuz olan Sayın Ali Kemal Aydın Bey ile tanışmıştım. Uçuş esnasında konu petrol fiyatlarına geldi ve ben de kendisine kötü senaryoyu destekleyen bir yorum yapmıştım: Kötü senaryoya göre Petrol fiyatları 2007’de 70 USD’ye çıkacaktı. O aylarda petrolün varil fiyatları 32 USD civarındaydı. Olan olmuş ve tahminler doğru çıkmıştı.

Bu yıl CNN Türk’ün 2008 tahminleri bölümünde Petrol ve Doğal Gaz fiyatlarının bu yıl sakin (yatay) geçeceği konusunda bir yorum yaptım. Bu aslında iyi bir senaryo olarak gözükse de Dünya’da genel bir yavaşlama olacağı için aslında kötü senaryonun bir yansıması olarak da kabul görebilir.

Sayın Ali Kemal Aydın Bey’in E-mail Mesajı

Bültene katılın.