Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2009Kategoriler: Video Podcast


Türkiye’ye ilk kez getirdiği yeniliklerin yanı sıra havacılık alanında da adını duyuran Manas, merak edilenleri yanıtladı.

Havacılık sektörüne Eclipse 500 projesiyle adını duyuran ancak başarılı olamayan Manas, Türkiye’nin önemli bir projeden yoksun kaldığını söyledi.

Eclipse 500 projesine girişini anlatan Manas; “Eclipse’nin yönetim kurulunda benim arkadaşım Ekim de bulunuyordu. Bu projeye girmemi istedi. Onlar Cihan Bey’le Myjet’i kurduklarında ben de Eclipse’yi inceledim. Onların mantığı ucuza uçak yaparak pazara sunmaktı. O dönemdeki mantık, borcu borçla kapatmak, kısa yoldan para kazanmaktı. Eclipse, örneğin; 1200 uçak siparişi almıştı. Bu da 1.200 milyar Dolarlık bir değer anlamına geliyordu. Ancak durum öyle değildi. Şirket halka açılma, borcu borçla kapatma, banka kredisi derken batma noktasına geldi. Oysaki Eclipse, sağlam ve çok pratik bir şirketti. Örneğin 1 günde 1 uçak çıkarabiliyorlardı. Fakat kredi aldıkları Rus bankası batınca ve sorunlar ardı ardına gelince, şirketin batması kaçınılmaz oldu. Biz bu şirketi alıp 3 yıl sonra satmayı planlıyorduk. Ancak olaylar planladığımız gibi gitmedi.  Türkiye çok önemli bir projeden yoksun kaldı. Ne devletten ne de sektörden gerekli desteği bulamadık. Eğer bulabilseydik belki de Türkiye kendi uçağını yapacaktı” dedi.

1. Kısım

2. Kısım

3. Kısım

Bültene katılın.