Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2009Kategoriler: Basında Çıkan Haberler

2009-09-00-121_CNBC_e_kopekler

Köpeklerle olan diyoloğum sevgili arkadaşlarım Çiğdem ve Cem Koçak’ın bana hediye ettiği Mufy isimli siyah labrador ile başladı. Mufy çalındı, bu sefer kahverengi Labrador aldım. O da tahta kulübesini yiyip bitirince oturduğumuz site bu hiperaktif köpeği sorgulamaya başladı. Biz de daha fazla tutamayıp bir yakımızın çiftlğine vermek zorunda kaldık. Mufy ismini sürdürecek yeni bir çalışmaya daha imza atarak bu sefer Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nden (TİGEM) 2 tane kangal (karabaş) aldık. Böylesine cana yakın olabilecekleri aklıma gelmezdi. Hemen güvenlik köpeği olduklarını benimsediler: Sabahları uyuyorlar ve akşamları bekçilik yapıyorlar. Çocuklarla inanılmaz iyi geçiniyorlar. Onları gezdirmek de çok zevkli.

CNBC-E Business dergisi Eylül ayı için benim onlarla resmimi çekip kısa bir röportaj yaptı (Röportajı okumak için tıklayınız). Ben bu yazıyı koyarak, hem kangallar hakkında kısa bilgi vermek istedim hem de dergi adına sanat eseri gibi bir fotoğraf çeken Bahar Onan’ı kutlamak istedim.

“Kangal ve Akbaşlar Türk çoban köpekleri olup Asya Çoban Köpeği ailesindendir. Bu köpekler Anadolu’ya Oğuz Türkleri’nin 250 yıllık göçleri sırasında gelmişlerdir. Hayvan yetiştiriciliği konusunda oldukça başarılı olan Oğuz Türkleri, İran Horasan bölgesine geldiklerinde, daha önce bu bölgeye Kuzey Asya’dan getirilerek sıcak ve rutubetli iklime uyum göstermiş Akbaş ve Karabaş’ların melezlemelerini yaparak bugünkü Anadolu iklimine uyumlu nesilleri geliştirmişlerdir. Küçük baş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan Oğuz Türklerinde Kangal ve Akbaş’lar hayvan sürülerinin ve kendi yaşam alanlarının korunmasında kullanılmıştır.”

Daha detaylı bilgi için:
http://www.kangal.gen.tr
http://www.turkcobankopekleri.org
http://www.tigem.gov.tr/icerik.asp?is=160q11560q10q1hdq10q1133q10q1145

Bültene katılın.