Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2009Kategoriler: Basında Çıkan Haberler

2012
Fütüristler derneği başkanımız Ufuk Tarhan ve Milliyet Gazetesi’nden Itır Ilgaz ile Cadde eki için 2012 filmini beraberce seyrettik. Filmin “Özel Efekt” bölümleri harika ötesiydi ve senaryo doğal olarak çok bilindikti. Dünyanın sonunun “Güneş” yüzünden olacağı görüşüne fazlaca katıldığımı Nisan 2009’da “Kehanet” filmini seyrettikten sonra zaten paylaşmıştım: https://www.alphanmanas.com/?p=242

Ama daha Çin’den gelip ayağımın tozuyla gittiğim bu filmde Çin’in geleceğini sinemacılar gözüyle de görmüş oldum. Çin tasarlayıp üretecekti ve ABD onu pazarlayacaktı. Çünkü Çin otomobil üretimi aylık 1 milyona ulaşıp, 2009 yılı itibariyle ABD’deki 10 milyon satış rakamını 2 milyon ile geçip 12 milyon olacaktı. Yani o eski bakışla “Çin fasoncudur” yaklaşımı artık yoktu. Yeni bir sayfa açılıyordu ve bu sayfalarda yerini almayan üretici yok olmaya mahkum olacaktı. Öyle eskisi gibi “ABD patent alır, lisans ile Çin’e ürettirir” durumu da yoktu.

Çin de patent almaya başlamıştı. 2008 yılında Çin’de patent, faydalı model ve tasarım tescili olarak 828.000 başvuru yapıldı ve 411.000’i kabul edilidi. Ayrıca 1995 yılından beri başvurular yılda ortalama %30 civarında artarken, 2008 yılı sonunda Çin dünyada en çok patent başvurusu yapan 15 ülke arasına girdi. Elbette yapılan başvuruların çoğu basit ve sadece ülke içinde kullanılabilir gözükse de, bu gelişme gösteriyor ki Çin artık kopyacı bir ülke hiç değil. Türkiye rakamlarını ben söylemeyeyim, lütfen siz araştırın ve karşılaştırın. Durumun vahametini anlayın.

Milliyet Gazetesi’ndeki haberi okumak için tıklayınız.

Bültene katılın.